JAZDA AUTOMATEM

Generalnie sprawa jest prosta. Wrzucamy D (drive) i o nic więcej się nie martwimy. Teoretycznie jest to proste, ale jadąc pierwszy raz samochodem z automatyczną skrzynią biegów możemy się lekko przestraszyć i poczuć niechęć do takiego sposobu zmiany biegów. Najważniejsze jest to, aby powstrzymać odruch jaki mają osoby użytkujące auta z manualną skrzynią biegów, czyli ruch lewej nogi szukającej pedału sprzęgła. Może to się skończyć przypadkowym nadepnięciem na pedał hamulca, a takie zachowanie na pewno nie spodoba się kierowcy jadącemu za nami. Takie sytuacje nie napawają optymizmem, ale gdy już poskromimy stare przyzwyczajenia, a nasza lewa noga nie będzie robić nam psikusów, to możemy zacząć zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych znaczków, znajdujących się obok drążka zmiany biegów umieszczonych poniżej.

Jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów to trudne pytanie, bo wszystko zależy od tego jaki samochodem dysponujemy. To jak z pytaniem czy Fiatem Panda można przyspieszyć poniżej 7 sekund do setki? Pewnie po modyfikacjach tak, ale czy jest on do tego stworzony? NIE.

Tak samo jest z automatycznymi skrzyniami biegów. Są modele z wyższej półki, które mogą spokojnie jeździć jak bolidy – mają wzmacniane skrzynie, specjalne sprzęgła i specjalne oprogramowanie. Pozostałe auta, jeżeli chcą się cieszyć niezawodnością powinny, w miarę możliwości, ograniczać sportowe zapędy. Unikanie wysokich prędkości obrotowych i prędkości, brak gwałtownych przyśpieszeń oraz wymienianie oleju w skrzyni co około 30-60 tys. km powinno uchronić nas od kosztownych napraw.

Kiedy zakopiemy się samochodem, to nie powinniśmy stosować pozycji D (drive) tylko blokowanie do niższego biegu, a najlepiej poprosić kogoś, aby nas wyciągnął. Dlaczego? W takich sytuacjach jak głęboki piasek czy śnieg można przegrzać skrzynię – profilaktyka jest dużo tańsza. Podczas ciągnięcia przyczepki w aucie z automatyczną skrzynią biegów potrzebne jest dodatkowe chłodzenie naszej przekładni. W takim wypadku będzie potrzebne zainstalowanie dodatkowej chłodnicy lub zastosowanie dodatków do automatycznych skrzyń biegów. Koszt niewielki, a zapewnia komfort psychiczny.

Jeżeli mimo posiadania powyższej wiedzy dalej twierdzisz, że twoja skrzynia biegów działa nieprawidłowo, to zapraszamy do kontaktu. Na pewno znajdziemy rozwiązanie na każdy problem związany ze skrzyniami biegów